Si të modifikoni Slug URL-in e Kërkimit duke përdorur .htaccess për një rezultat më të mirë të SEO

SEO është tema më e diskutuar në internet tani. Të gjithë përpiqen të arrijnë diçka që të tjerët nuk e bëjnë. Do të mahniteni kur dini se edhe rezultatet e kërkimit në faqen tuaj të internetit WordPress luajnë një rol jetësor në SEO.


Nëse shikoni në faqet dhe postimet, mund të gjeni URL-të miqësore me SEO. Falë shtojcave SEO, të cilat i lejojnë përdoruesit të saj të përdorin një faqe në internet për një rezultat perfekt SEO.

Në dy vitet e fundit, njerëzit kanë filluar të kuptojnë se sa e rëndësishme është të ndiqni trendet e fundit të Google. Siç e dini, edhe koha e ngarkimit të faqes së një faqe ndikon në SEO-në e saj.

Në tutorialin e sotëm, do të mësoni për ndryshimin e rrëshqitjes së paracaktuar të URL-së së kërkimit në një goditje të fortë me SEO pa përdorur asnjë plugin.

Siç e keni lexuar tashmë, ne do të përdorim skedarin .htaccess, por gjithashtu duhet të dini se e njëjta detyrë mund të kryhet duke përdorur skedarin e funksioneve.php.

Por sot, unë do t’ju ofroj kodin .htaccess.

Një udhëzues hap pas hapi për të ndryshuar URL-në e kërkimit të paracaktuar

Si parazgjedhje, URL e kërkimit të WordPress nuk është miqësore me SEO. Më lejoni t’ju jap një shembull.

http://yoursite.com/?s=search-item

Ju lehtë mund të thoni që një URL e tillë nuk është e kuptueshme.

Nëse jeni përdorues i rregullt i WordPress, tashmë mund ta dini se sa jetike është .htaccess për një faqe të WordPress. Dosja trajton të gjitha rregullat e rishkrimit dhe shumë koncepte të tjera.

Unë shpresoj se ju e dini se si të redaktoni .htaccess. Ekzistojnë dy mënyra të ndryshme. Mund të përdorni FTP ose cPanel. Në këtë tutorial, unë do t’ju tregoj metodën cPanel.

Edhe hostet më të lira të internetit lejojnë hyrjen në cPanel.

Le ta fillojmë procesin.

Hapi 1:

Si zakonisht, duhet të identifikoheni në llogarinë tuaj të cPanel në web hosting dhe të kërkoni menaxher skedari, ku të gjithë të dhënat e faqes suaj po banojnë.

Si të modifikoni Slug URL-in e Kërkimit duke përdorur .htaccess për një rezultat më të mirë të SEO

Shumica e kompanive të mbajtjes në internet e mbajnë menaxherin e skedarëve nën seksionin Files. Edhe pse nuk keni në internet reputacionin e njohur, prapë mund të gjeni menaxherin e skedarëve.

Pothuajse çdo qasje e besueshme e mbajtjes së cPanel në internet.

Hapi 2:

Sigurohuni që të hapni drejtorinë public_html sepse si parazgjedhje një drejtori i shtëpisë mund të hapet. Zgjeroni public_html direktori nga shirita anësor i cPanel.

Si të modifikoni Slug URL-in e Kërkimit duke përdorur .htaccess për një rezultat më të mirë të SEO

Hapi 3:

Tani mund t’i shihni të gjithë skedarët dhe dosjet e një faqe WordPress. Shkoni pak dhe mund të gjeni skedarin .htaccess, nëse nuk e shihni, duhet të ndryshoni cPanel settings nga këndi i sipërm i djathtë.

Si të modifikoni Slug URL-in e Kërkimit duke përdorur .htaccess për një rezultat më të mirë të SEO

Kontrolloni kutinë për të treguar skedarët e fshehur për domenin e zgjedhur.

Hapi 4:

Rifreskoni faqen dhe kërkoni .htaccess skedar. Right-click në redaktoj. Ju gjithashtu mund të përdorni lidhjen e zakonshme Edit nga menyja kryesore e navigimit.

Si të modifikoni Slug URL-in e Kërkimit duke përdorur .htaccess për një rezultat më të mirë të SEO

Hapi 5:

Një shfaqje konfirmon se ju e kuptoni kuptimin e redaktimit të një skedari kaq të rëndësishëm. Klikoni në redaktoj lidhje për të vazhduar.

Si të modifikoni Slug URL-in e Kërkimit duke përdorur .htaccess për një rezultat më të mirë të SEO

Hapi 6:

Një skedë e re hapet në shfletuesin në internet ku mund të vëreni linja të shumta kodimi.

Kopjoni dhe ngjitni kodin në skedar më parë #Dhe WordPress. Klikoni në Ruaj ndryshimet butoni nga këndi i sipërm i djathtë.

# Ndryshoni URL-në e Kërkimit të WordPress
RewriteCond% {QUERY_STRING} \ s = ([^&] +) [NC]
Rishkruaj Rregulloren ^ $ / kërko /% 1 /? [NC, R, L]

Pasi ta shtoni, URL-ja e kërkimit bëhet http://yoursite.com/search/search-query

A mendoni se mund të modifikoni URL-në e Kërkimit

Sa herë që del diçka e re, ju mund të shqetësoheni, dhe është e qartë. Por duhet të kuptoni që WordPress vazhdon të evoluojë me kohën.

Ju duhet të përgatiteni për sfida të reja. Modifikimi i rrëshqitjes së paracaktuar të URL-së së kërkimit ju ndihmon të përmirësoni SEO-në e përgjithshme të faqes suaj.

përfundim

Ekzistojnë metoda të ndryshme për të realizuar një detyrë, dhe është gjithmonë e rëndësishme të zgjidhni mënyrën e përshtatshme. Shpresoj se nuk ishte e vështirë të shtosh kodin në. Hapësirë.

Ndiqni hapat dhe brenda pak minutash, mund të keni një URL kërkimi SEO-miqësore.

Shikoni këto 3 shërbimet kryesore të mbajtjes së WordPress:

FastComet

Pricemimi fillestar:
$ 2.95


seriozitet
9.7


Çmimeve
9.5


Përdorues miqësor
9.7


mbështetje
9.7


Features
9.6

Lexoni komente

Vizitoni FastComet

Hostinger

Pricemimi fillestar:
$ 0.99


seriozitet
9.3


Çmimeve
9.3


Përdorues miqësor
9.4


mbështetje
9.4


Features
9.2

Lexoni komente

Vizitoni Hostinger

A2 Hosting

Pricemimi fillestar:
$ 3.92


seriozitet
9.3


Çmimeve
9.0


Përdorues miqësor
9.3


mbështetje
9.3


Features
9.3

Lexoni komente

Vizitoni A2 Hosting

Artikujt e lidhur me mënyrën

 • Si të detyroni www ose jo-www të përdorimit të faqes suaj të WordPress-it
  ekspert
 • Si të shtoni një përdorues të administratorit të WordPress duke përdorur kodin PHP
  ekspert
 • Si të ndryshoni faqen tuaj të indeksit të paracaktuar duke përdorur FTP
  i ndërmjetëm
 • Si të ridrejtoni të gjitha postimet në blog nga HTTP në HTTPS pa përdorur një prizë
  i ndërmjetëm
 • Si të shtoni kodin personal në zonat Header dhe Footer të një Uebfaqe WordPress
  i ndërmjetëm
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map