Si ta verifikoni uebfaqen tuaj të WordPress duke përdorur cPanel

Pas vendosjes së uebfaqes tuaj të WordPress, duhet ta paraqisni atë në të gjithë motorët e kërkimit kryesorë përfshirë Google Yandex, etj.


Pa dyshim që njerëzit paraqesin faqet e tyre të internetit edhe në Pinterest. Por problemi shfaqet kur ata nuk e dinë mënyrën e përshtatshme për të përmbushur një detyrë të tillë.

Shumë përdorues të WordPress përpiqen të përdorin një shtojcë, por pse do të përdorni një plugin thjesht për të verifikuar faqen tuaj. Ka metoda të tjera që nuk kërkojnë plugin.

Ju mund të merrni një mundësi për të shtuar  shënoni në zonën e titullit të faqes tuaj të internetit WordPress; mund të jetë e ndërlikuar për përdoruesit jo-teknikë.

Pra, është më mirë të përdorni metodën që rekomandon Google. Sipas Google, ju duhet të ngarkoni skedarin HTML në direktorinë rrënjësore të faqes tuaj, dhe mund ta bëni atë duke përdorur cPanel.

Në këtë tutorial, ju do të mësoni metodën e drejtpërdrejtë për të ngarkuar skedarin e verifikimit në drejtorinë rrënjësore duke përdorur cPanel.

Mësoni të ngarkoni skedarin e verifikimit në Directory Root

Kurdoherë që mendoni të filloni një faqe WordPress, shqetësoheni më shumë për indeksimin e saj në Google. Për ta bërë këtë, ju duhet të paraqisni faqen tuaj të internetit dhe ta verifikoni atë.

E njëjta gjë ndodh kur përpiqeni të paraqisni uebfaqen tuaj në Yandex ose Bing. Më lejoni t’ju jap një shembull.

Nëse hapni tastierën e kërkimit Google, shihni një buton për të "shtoni pronë", shfaqet një shfaqje ku plotësoni URL-në e faqes në internet.

Si ta verifikoni uebfaqen tuaj të WordPress duke përdorur cPanel

Për të vazhduar, shihni disa mundësi për të verifikuar faqen tuaj të internetit, por Google rekomandon të shkarkoni skedarin HTML në kompjuterin tuaj dhe ta ngarkoni atë në drejtorinë rrënjësore të domenit tuaj.

Si ta verifikoni uebfaqen tuaj të WordPress duke përdorur cPanel

Para se të klikoni në butonin Verifikoni, duhet të ngarkoni skedarin. Për të cilat ndiqni hapat.

Hapi 1:

Hapni cPanel dhe kërkoni për menaxher skedari, si zakonisht, mund të shfaqet ndryshe për shkak të paraqitjes së cPanel ndryshon në varësi të kompanisë së mbajtjes së faqes në internet që keni.

Si ta verifikoni uebfaqen tuaj të WordPress duke përdorur cPanel

Hapi 2:

Shtë e mundur që ju të shihni drejtorinë shtëpiake, por ju duhet të hapni direktorinë rrënjësore. Duhet të dini që public_html quhet gjithashtu direktori i rrënjëve.

Si ta verifikoni uebfaqen tuaj të WordPress duke përdorur cPanel

Klikoni mbi public_html nga shirita anësor i majtë.

Shënim: Nëse keni më shumë se një faqe në internet në të njëjtin server, duhet të hapni dosjen përkatëse. Edhe nëse keni një nënfushë, instalimi WordPress është në dispozicion në një dosje të ndryshme.

Hapi 3:

Pasi të hapni public_html, duhet të klikoni në Ngarkoni opsion nga navigimi horizontal i cPanel.

Si ta verifikoni uebfaqen tuaj të WordPress duke përdorur cPanel

Hapi 4:

Një skedar i ri shfaqet në shfletuesin, ku mund të shihni një mundësi për të zgjedhur një skedar nga kompjuteri juaj. Zgjidhni skedarin që keni shkarkuar nga Google Search Console dhe ngarkojeni atë.

Kthehu përsëri në drejtorinë kryesore dhe rifreskoni faqen.

Hapi 5:

Tani, vazhdoni verifikimin duke klikuar në verifikoj butoni nga Google Search Console.

Ju keni verifikuar me sukses faqen tuaj në WordPress dhe për ta indeksuar atë, duhet të paraqisni sitin hartën.

Si ta verifikoni faqen tuaj për Pinterest dhe makina të tjera të kërkimit

Siç e përmenda edhe më parë, ju duhet të ngarkoni skedarin ashtu si Google. Kur shtoni URL-në e faqes tuaj për t’u dorëzuar në Pinterest, Yandex, Bing ose motorë të tjerë të kërkimit, ju merrni një skedar për të shkarkuar në kompjuterin tuaj.

Ndiqni të njëjtat hapa siç keni bërë për Google Search Console dhe ngarkoni skedarin duke përdorur cPanel. Brenda pak minutash, mund të verifikoni faqen tuaj në WordPress.

Më lejoni t’ju tregoj një shembull se si kujdeset për një faqe në internet për verifikimin e Pinterest. Nëse e shihni URL-në e faqes tuaj në faqen kryesore të profilit tuaj, rri pezull miun dhe shihni statusin aktual.

Si ta verifikoni uebfaqen tuaj të WordPress duke përdorur cPanel

Ti mund te shohesh "Kjo faqe në internet është pretenduar" mesazh në kutinë, do të thotë që keni verifikuar me sukses faqen tuaj të internetit.

Ju mund të ndiqni procesin e ngjashëm për çdo motor kërkimi, çdo verifikim kërkon që ju të ngarkoni skedarin në drejtorinë kryesore të faqes tuaj WordPress.

përfundim

Në varësi të platformës, në të cilën paraqisni faqen tuaj të internetit, mund ta verifikoni atë duke përdorur cPanel. Tani dhe më pas, ju mund të kërkoni të ngarkoni një skedar.

Shpresoj se nuk është aq e vështirë për të përmbushur një detyrë të tillë dhe ju lehtë mund të verifikoni faqen tuaj të internetit.

Shikoni këto 3 shërbimet kryesore të mbajtjes së WordPress:

FastComet

Pricemimi fillestar:
$ 2.95


seriozitet
9.7


Çmimeve
9.5


Përdorues miqësor
9.7


mbështetje
9.7


Features
9.6

Lexoni komente

Vizitoni FastComet

Hostinger

Pricemimi fillestar:
$ 0.99


seriozitet
9.3


Çmimeve
9.3


Përdorues miqësor
9.4


mbështetje
9.4


Features
9.2

Lexoni komente

Vizitoni Hostinger

A2 Hosting

Pricemimi fillestar:
$ 3.92


seriozitet
9.3


Çmimeve
9.0


Përdorues miqësor
9.3


mbështetje
9.3


Features
9.3

Lexoni komente

Vizitoni A2 Hosting

Artikujt e lidhur me mënyrën

 • Si të punoni me serverët e emrave në panelin e kontrollit të hostimit cPanel
  i ndërmjetëm
 • Si të Mosndërroni Mos Lidhja e Lidhjeve të Keqe nga një faqe e jashtme duke përdorur cPanel
  ekspert
 • Si të kopjoni dhe rivendosni MySQL nga cPanel
  i ndërmjetëm
 • Si të konfiguroni një AutoResponder me Email duke përdorur cPanel
  i ndërmjetëm
 • Si të instaloni Joomla nga brenda cPanel
  newbie
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map